Na pobudo Sveta Evrope že od leta 2001 vsako leto 26. septembra praznujemo evropski dan jezikov. Na OŠ Ivana Cankarja Trbovlje že tradicionalno obeležujemo ta dan z dejavnostmi, ki učence spomnijo na jezikovno raznolikost v Evropi. Tudi letos smo ga obeležili s prireditvijo v okviru projekta Jeziki štejejo.
Priprave na letošnjo prireditev so potekale cel teden. Učenci nižjih razredov so spoznavali otroške pesmi in poezijo v tujih jezikih. V literaturi ali na spletu so iskali raznojezične pozdrave in jih strnili na plakat. Malo starejši so pripravljali prigrizke značilne za različne države. Razmišljali so o pomenu spoznavanja, učenja in sprejemanja tujih jezikov in svoje misli zapisali.
26. 9. so se nam na šoli pridružili učenci ostalih trboveljskih šol. Na začetku smo jim s kratkim programom predstavili, kaj smo se naučili. Nato so se s pomočjo žreba razdelili v štiri jezikovne delavnice. Vsako skupino je prevzel eden od prijaznih prostovoljcev, ki smo jih povabili na dogodek. EVS prostovoljca iz Italije in Bosne sta se z učenci pogovarjala v svojem maternem jeziku, devetošolca naše šole, ki obiskujeta izbirni predmet nemščina, sta svoji skupini skozi igro predstavila osnovno nemško besedišče. Delavnico v japonščini je vodila mama dveh naših učenk, ki se je jezika naučila med študijem. Učenci od 3. – 5. razreda so se pogovarjali, se igrali, barvali, razgibali in se zabavali, hkrati pa spoznavali barve, števila, živali in še kaj v tujih jezikih.
Ob zaključku smo se posladkali z avtohtonimi jedmi tujih držav, ki so jih pripravili učenci in poklepetali ter delili na novo pridobljeno znanje.
S praznovanjem evropskega dneva jezikov na šoli poskušamo pri učencih vzbuditi veselje do učenja tujih jezikov, hkrati pa krepiti medkulturno razumevanje in strpnost. Vzgoja za tolerantnost in sprejemanje drugačnosti pa je eden izmed temeljev vseživljenjskega učenja, za katerega se zavzemamo na naši šoli.
Barbara Zupančič
Taksonomije: