Na Miklošičevih dnevih smo lani odprli novost – pogovor oz. okroglo mizo, na kateri dijaki in učitelji govorimo o učenju jezikov, večjezičnosti, medkulturnih izkušnjah. Letos smo naš pogovor poimenovali Izzivi jezika. Svoje poglede na jezik so predstavili Niko Farič, ki poleg uspehov na naravoslovnih tekmovanjih uspe zapisati tudi kakšno dobro pesem, kot perspektiven mladi pesnik se je udeležil delavnice na Oko besede: Kako pomagati mladim, ki želijo vstopiti v svet literarnega ustvarjanja?. Jezikov bi rad naučil več in še bolje.
Urška Filipič je debaterka, ki svoje mnenje argumentira ali v slovenščini ali v angleščini. Opaža, da se pri debat v angleščini ne počuti “cela”, da njena angleščina posreduje samo sporočilo, informacijo, ne nje same. Najbolj pristno pa se izrazi v narečju. Poleti je obiskala ZDA, o tej poletni šoli pravi: »Program mi je prinesel veliko mednarodnih poznanstev, kompetenc na področju diplomacije, poglobljeno znanje o ameriškem političnem sistemu, izboljšano medijsko pismenost in motivacijo za aktivno udejstvovanje na področju prostovoljstva.« Največji izziv jezika bo zanjo jeseni selitev na študij v Ljubljano, kar za Prlečke, Prleke, Prekmurce in Prekmurke pomeni je pravo menjava kulturnega okolja in tudi jezikovnega, saj narečje doživljamo kot prvinski materni jezik.
Lisa Rosić je dvojezična tretješolka, ki pravi, da bo srbščino vedno ohranjala, čeprav se z njo ni nikoli srečala v šoli, ne kot učnim jezikom in ne kot predmetom. Doživlja jo kot enako slovenščini, to da zna srbsko, ji omogoči videti, prebrati, slišati, povedati več. S prijatelji pa seveda komunicira v narečju.
Zakaj je sodelovala matematičarka Mateja Škrlec? Pripravlja učna gradiva, piše učbenike in se predvsem močno zaveda pomena rabe jezikovnih sredstev na vseh področjih učenja. Trdi, da je treba v jeziku biti zelo natančen, ga pravilno rabiti. Matematična in jezikovna logika nista daleč ena od druge.
Bo slovenščina izumrla? je bilo zadnje vprašanje. Mi, Prleki in Prekmurci, vsi trdimo da ne, ker je preveč zakoreninjena v narečju. Pesnik Niko Farič pa pravi, da nekoč bo. V tem primeru upajmo, da ni poeta vates, naj bo raje poeta doctus.
Taksonomije: