Kamišibaj je papirno gledališče v prenosnem lesenem odrčku, ki ga lahko uporabimo v šoli, doma in na družabnih ali gledaliških dogodkih. Otroke in odrasle spodbuja k branju, pisanju, risanju, govornemu izražanju in nastopanju. Predstavlja inovativen pristop k učenju in poudarja pomen ustvarjalnosti. S kamišibajem krepimo medkulturno povezovanje in širimo prostor za nova povezovanja idej.
Gre za prvo knjigo o kamišibaju v Sloveniji, V njej pojasnjujeva, kako kamišibaj nastaja in kakšna je pri tem vloga mentorja, ustvarjalca kamišibaja in poslušalca. Vse ugotovitve utemeljujeva s številnimi primeri iz šolske, domače in splošne kulturne prakse. Priročnik je namenjen predvsem učencem priseljencem.
Priročnik so podprle pomembne osebnosti iz slovenskega kulturnega in izobraževalnega prostora. Iz recenzije prof. dr. Igorja Sakside:
… Kolegici sta se namreč podali v neznano. V razredu sta preizkusili metodo dela, ki je doslej v komunikacijskem pouku književnosti nismo poznali – interpretacijo učnih vsebin, predvsem književnih, z uporabo papirnega gledališča. Posebej sem navdušen nad tem, da avtorici pri opredeljevanju prednosti nove metode ne pozabita na pojme, ki so v pedagoškem slovarju vredni posebno častitljivega mesta; to so: vloga učitelja kot avtoritete, ki spodbuja, usmerja in dosledno vrednoti delo učencev, ter doslednost, zahtevnost, trud, zunanja motivacija in razvijanje družinske pismenosti.
… Prav primeri dobrih praks so, poleg jasnih in niti malo ne dolgoveznih teoretičnih izhodišč, brez dvoma osrednja in najbolj navdihujoča poteza te knjige, ki ji želim, da postane obvezno branje vseh, ki si prizadevamo biti spoštljivi, a hkrati zahtevni sogovorniki mladim bralcem.
Za osebno predstavitev knjige nam pišite na: povezi.ideje@gmail.com.
Taksonomije: