Nemška jezikovna diploma (DSD) je v pristojnosti Stalne konference deželnih ministrov za izobraževanje Zvezne republike Nemčije in je skupni projekt Slovenije in Nemčije za partnerstvo, kompetentnost in skupno prihodnost.
Učenci lahko pridobijo Nemško jezikovno diplomo (DSD) v tujini in je dokazilo o znanju nemškega jezika na naslednjih jezikovnih ravneh:
• DSD I – 1. stopnja (ustreza jezikovni ravni A2 oziroma B1 Skupnega evropskega referenčnega okvira za tuje jezike (v nadaljevanju: SEJO))
• DSD II – 2. stopnja (ustreza jezikovni ravni B2 oziroma C1 okvira SEJO)
Pri izpitu se preverjajo vse štiri jezikovne spretnosti: slušno in bralno razumevanje ter pisno in ustno sporočanje. Vse izpite pripravlja in ocenjuje Centralna služba za šolstvo v tujini ZfA v Kölnu. Za izvedbo izpitov pa so pristojne posamezne partnerske šole.
Izpiti DSD se lahko opravljajo na naslednjih šolah v Sloveniji:
Gimnazija Maribor DSD II
Gimnazija Maribor DSD II
Gimnazija Bežigrad, Ljubljana DSD II
Gimnazija Ptuj DSD I + DSD II
Gimnazija Novo mesto DSD I + DSD II
Gimnazija in srednja šola Rudolfa Maistra Kamnik DSD I + DSD II
Gimnazija Franceta Prešerna Kranj DSD I + II
Ekonomska šola Celje DSD I + DSD II
Gimnazija Murska Sobota DSD I + DSD II
Gimnazija Franca Miklošiča, Ljutomer DSD I + DSD II
Srednja šola Črnomelj DSD I
Zavod sv. Frančiška Saleškega – Gimnazija Želimlje DSD I
Osnovna šola Kapela DSD I
Dvojezična srednja šola Lendava DSD II + DSD I (2017)
Dvojezična osnovna sola Lendava DSD I
Gimnazija Jožeta Plečnika Ljubljana DSD II
Gimnazija Jesenice DSD I (od leta 2017)
Gimnazija Poljane, Ljubljana DSD I + DSD II (od leta 2017)
Srednja šola Slovenska Bistrica DSD I (od leta 2017)
Gimnazija Kranj, Kranj DSD II (od leta 2018)
Srednja poklicna in tehniška šola Murska Sobota DSD I pro (od leta 2018)
Gimnazija Slovenj Gradec DSD II (od leta 2018)
Zentralstelle für das Auslandsschulwesen (ZfA)
(Centralna služba za šolstvo v tujini)
Kontaktna oseba v Sloveniji: dr. Reinhard Zühlke, Strokovni svetovalec/koordinator v Ljubljani, Slovenija
Dr. Reinhard Zühlke
Strokovni svetovalec za Slovenijo
Zavod RS za šolstvo
Dunajska cesta 104
1000 Ljubljana, Slovenija
Tel. št.: 00 386 1 236 31 30
Mobilna št.: 00 386 51 257 440
E-naslov: zuehlke-ljubljana@email.de,
ljubljana@auslandsschulwesen.de
Spletni naslov: www.auslandsschulwesen.de
Te šole, katerih programi običajno trajajo eno leto, tuje študente pripravljajo na študij v Nemčiji. Poleg tega je tudi pomembno dokazilo o znanju tujih jezikov pri iskanju zaposlitve.
DSD II se izvaja v višjih razredih (na srednjih šolah in gimnazijah) in velja kot potrdilo, potrebno za visokošolski študij v Zvezni republiki Nemčiji.
Dovoljenje za izvajanje izpitov DSD se šolam izda na podlagi njihove vloge. Ob pregledu vloge se preverjajo tudi pouk, kvalifikacija učiteljev, učno gradivo in interni delovni načrt šole. Pogoj za opravljanje izpita DSD I na ravni A2/B2 je praviloma približno 600–800 šolskih ur nemščine. Pri izpitu DSD II na ravni B2/C1 pa približno 800–1.200 šolskih ur nemščine. Podlaga za interni delovni načrt je Okvirni načrt za nemščino kot tuji jezik.
Predsedniki izpitne komisije so odposlani učitelji iz Nemčije, ki so po izobrazbi učitelji za nemški jezik ali sodobni tuji jezik (npr. za angleščino, francoščino ali ruščino) oz. za nemščino kot tuji jezik.
Izpraševalci so lahko tudi nemški učitelji, vendar je zaželeno, da izpite izvajajo izkušeni učitelji iz partnerskih držav, ki so se ustrezno izobraževali na seminarjih strokovnega svetovalca, na seminarjih v Nemčiji ali na regionalnih dodatnih usposabljanjih in ki so pridobili kvalifikacijo za izpraševalca. Od šolskega leta 2014/2015 lahko slovenski učitelji in učiteljice pridobijo kvalifikacijo za DSD I tudi v okviru kombiniranih tečajev (blended learning).
Na svetu deluje približno 50 strokovnih svetovalcev iz ZfA. Ti na povabilo posamezne države gostiteljice v zadevni državi spremljajo šole, ki v okviru nacionalnega izobraževalnega sistema svojim učencem ponujajo razširjen program nemščine. Strokovni svetovalec kot koordinator svetuje pri izbiri programskih učiteljic in učiteljev iz Nemčije ter spremlja njihovo delovanje v državi gostiteljici.
Strokovni svetovalci imajo številne naloge: organizirajo dodatna usposabljanja za učitelje iz države gostiteljice, svetujejo učiteljem za nemški jezik, organizirajo in koordinirajo dodelitev štipendij in kot svetovalci tesno sodelujejo z izobraževalnimi ustanovami v državi gostiteljici. Poleg tega pomagajo pri povezovanju partnerskih šol v posameznih državah, ki podeljujejo nemško jezikovno diplomo (DSD).
Vir: www.auslandsschulwesen.de
DSD izpolnjuje vsa mednarodna merila za standardizirani izpit. Poleg dokazane dodelitve po nivojskih stopnjah v skladu z okvirom SEJO je treba upoštevati tudi vse veljavne standarde za ocenjevanje, izvedbo, logistiko in pripravo na izpit.
Izpit DSD, ki je dokazilo o znanju nemškega jezika, lahko opravljajo dijaki in dijakinje na približno 870 partnerskih šolah DSD po vsem svetu in v več kot 60 nemških šolah v tujini, ki delujejo pod okriljem ZfA.
Mednarodne primerjave pokažejo, da so uspehi slovenskih dijakov v vseh jezikovnih spretnostih nad svetovnim povprečjem.
Taksonomije: nemščina, Osnovna šola,