Vabilo
V mesecu oktobru bomo v sklopu projekta Jeziki štejejo nadaljevali z izvajanjem Tedenskih pomenkov o raznojezičnosti. Pomenki se bodo še naprej odvijali vsak torek v tednu, od 18.00 do približno 19.30, prek spletne platforme ZOOM. Pri izvajanju tedenskih pomenkov nam bodo pomagali najodličnejši predavatelji in predavateljice, tako iz Slovenije kot tudi iz drugih delov sveta, s katerimi bomo skupaj razpravljali o raznovrstnih temah s področja več/raznojezičnosti.
Prvi oktobrski pomenek bo izvedla naša projektna sodelavka Univerze v Mariboru in UCM Trnava na Slovaškem, prof. dr. Alja Lipavic Oštir, ki bo 5. 10. 2021, ob 18:00, spregovorila o temi z naslovom »…kateregakoli jezika se učiš, v njem najdeš lepoto«: Gimnazijke in gimnazijci iz Slovenije ter njihov odnos do jezikov. V sklopu drugega pomenka, ki bo 12. 10. 2021, z največjim veseljem naznanjamo predavanje prof. dr. Ellen Bialystok, z Univerze York v Torontu. Dr. Bialystok je priznana predavateljica, psihologinja in nevroznanstvenica, ki že več kot 40 let proučuje vpliv dvojezičnosti na otrokov razvoj. Na pomenku bo z nami razpravljala o temi z naslovom Developing Languages in Bilingual Education (Razvoj jezikov v dvojezičnem izobraževanju). V drugi polovici oktobra bomo imeli priložnost pomenkovati tudi s prof. dr. Tina Čok z Univerze na Primorskem, ki bo 19.10. 2021 govorila o temi z naslovom Jeziki so kalejdoskop — zakaj učenje kitajščine širi naš konceptualni svet. Zadnji pomenek v tem mesecu pa bo izvedel prof. dr. Tom Priestly z Univerze v Alberti, ki nam bo 26. 10. 2021 predstavil dve tematiki: A Polyglot’s Dilemma: Was My Multilingual Competence a ‘Divine Gift’? (Dilema poliglota: je moja večjezična kompetenca ‘božji dar?’ in Glimpses into Multilingual Life in an Alpine Village (Vpogled v večjezično življenje na alpski vasi).
Tedenski pomenki bodo potekali v 2 delih. Prvi del, ki bo trajal 45-60 minut, bo namenjen predstavitvi določene teme predavateljice oz. predavatelja, drugi del, ki bo trajal 20-30 minut, pa bo namenjen vprašanjem gledalk in gledalcev oziroma diskusiji na temo predavanja. Jeziki predavanj bosta slovenščina in angleščina, prisotni pa bodo tudi drugi jeziki. Simultanega prevajanja nam zaenkrat ni uspelo zagotoviti, vendar ker so predavatelji v večini najmanj dvojezični, nekateri govorijo tudi tri in več jezikov, se bo mogoče v debato vključiti tudi z znanjem drugih neslovenskih oz. neangleških jezikov.
Ker menimo, da bi bili pogovori z domačimi in tujimi strokovnjaki o večjezičnosti primerni tudi za študente in dijake, vas prosimo, da delite to novico med zaposlenimi kot tudi med študenti in študentkami.
Povezava na ZOOM-u za pomenke bo ista vsak teden. Posredujemo jo spodaj:
https://uni-lj-si.zoom.us/j/99895328463
Meeting ID: 998 9532 8463
Lep pozdrav in nasvidenje na pomenkih!
Taksonomije: