V letošnjem letu so v Šolskem centru Nova Gorica in na Srednji ekonomski in trgovski šoli v Novi Gorici posvetili daljši časovni interval Evropskemu dnevu jezikov. Poseben program so pripravili tako za dijake prvih in drugih letnikov kot tudi tretjih in četrtih letnikov.
V prvih in drugih letnikih so se osredotočili na ozaveščanje dijakov o pomenu poznavanja jezikov, ki jih dijaki naše šole govorijo tako doma kot v šoli. Vključili so osem različnih jezikov: slovenščino, angleščino, italijanščino, srbščino, hrvaščino, albanščino, makedonščino in bosanski jezik. V okviru tega so dijaki na spletni strani ECML ugotavljali Kateri jezik je to? ter iskali Palindrome in najdaljše besede. Dijakom so predstavili tudi vlogo vlogo ECML-ja ter poudarili pomen 20-letnice njegove ustanovitve.
Tretje in četrte letnike so vključili v širši projekt, ki se je pričel že februarja 2021, ko so dijaki tretjih letnikov pričeli zbirati stare, avtohtone kuharske recepte v domačih krajih. Ker so dijaki imeli takrat izobraževanje na daljavo, je to bila odlična priložnost, da so lahko v krajih, kjer prebivajo, zbrali najbolj tipične kuharske recepte, navade in mite povezane z njihovim nastankom ter raziskovali stare kuharske posode. Vse ugotovitve so predstavili pri predmetu Ekonomska geografija in poslovanje v turizmu. Gradivo je tako bilo zbrano do začetka maja. V šoli so s pomočjo učiteljev slovenščine ustrezno uredili njihove zapise. V tem času so se kot šola prijavili tudi na projekt Dnevi evropske kulturne dediščine in Teden kulturne dediščine. Dijaki so izbrali naslov SKUHAJMO ZGODBO in jo predstavili v Tednu kulturne dediščine septembra 2021, v Ljubljani. Stare kuharske recepte so dijaki četrtih letnikov in dijaki 2. letnika programa ekonomski tehnik (poklicno tehnično izobraževanje), prevedli v italijanščino, furlanščino (samo nekatere), angleščino, makedonščino, albanščino in srbščino. Svoje prevode so predstavili obiskovalcem dogodka, ki je potekal 6.10.2021, ko so gostili pomembne predstavnike lokalnih skupnosti: podžupana mestne občine Nova Gorica, direktorico Javnega zavoda za turizem Nova Gorica in Vipavska dolina ter predstavnici projekta Dnevi evropske kulturne dediščine in Tedna kulturne dediščine. Dijaki so zunanjim obiskovalcem razdelili recepte v slovenščini ter v enem ali dveh tujih jezikih. Nekateri obiskovalci so z veseljem vzeli domov tudi več receptov v tujih jezikih, čeprav jih ne govorijo ali razumejo, vendar so povedali, da si bodo pomagali s prevajalniki, nekateri imajo tudi sosede, ki poznajo določen jezik. Dijaki Biotehniške šole (del Šolskega centra Nova Gorica) so skuhali jedi tipičnih primorskih receptov, ki so jih vsi z veseljem poizkusili.
Nastja Valentinčič Al Bukhari še dodaja, da bodo zbirko vseh receptov, ki so jih dijaki prevedli v različne jezike, izdali v obliki e-knjige in jo tudi objavili na spletni strani projekta Jeziki štejejo.
Vabimo vas, da si v spodnji galeriji ogledate nekaj utrinkov s kulinarično obarvane predstavitve (prevodov) kuharskih receptov.
Taksonomije: